Mis me oskame öelda? Välimeedia on ääretult stabiilne. Kui otsime keskmisi näitajaid, siis näeme, et võrreldes eelmiste, 2015. ja 2016. aasta mäletamistega, on keskmine mäletamine jäänud samaks, olles mõõdetud kampaaniate osas 41% (kampaaniate mäletamine siin ja edaspidi Tallinnas). Et eraldi vaadates kampaaniate mäletamine kõigub, pole mingi üllatus, nii ka sel aastal on äärmised otsad 11% ja 74%. Vaadates viimase 3 aasta lõikes 10 edukamat reklaamijat, siis valdkonniti on esindatud 5 kategooriat: turism, sotsiaalreklaam, toidukampaaniad, teenused, telekom. Nende 10 kampaania keskmine mäletamine on 68%. 2017. aastal oleme kokku saanud andmeid 76 erineva kampaania kohta 16 valdkonnast.

Reklaamijatel on tulemuste hindamisel vaja asetada konkreetne resultaat võrdlusse teiste reklaamijate saavutatuga. Siiski on see üpris keeruline; on ju iga kampaania omaette kujunemistaustaga ja iga bränd või sõnum teatavas mõttes iseenda olukorras olev. Ilusaid lugusid on palju. Siin on naerust nakatav „I’ll be käpp“ Mesikäpp, romantikale peibutav Geisha ja croissant’i pakkuv „uus nimi & sama hea“ Circle K. Inimeste poolt üllatavalt sügavalt tunnetatud lakooniline ERR ning firmatunnusteta plakatilt reklaamija äratundmises parima skoori saavutanud LHV.  LHV kampaania „Pank nagu sinagi“ saavutas aasta kõrgeima tulemus reklaamija äratundmisel, lisaks leiti, et kampaania on innustav ja sellega on lihtne samastuda. Bauhofi, üle 40-aastaste naiste hulgas ülikõrge meeldivuse, 86% jõudnud „paradiisliku väljakutsega“ aiakampaania ning keskmisest pea poole paremini mäletatud, vaid välimeediaga eksperimenteerinud esmatulija Trivago. Suitsuvorstid ootamatult paviljoni paigutanud juubeldav, 25 tegevusaastat tähistanud Nõo ning tasakaalukusele manitsevad Karl-Erik Taukar ja Kristel Aaslaid Tervise Arengu Instituudi „Septembris ei joo“ plakatitel.

Võrdselt tähelepanu eest võistlevad need tänaval kõik. Tõed, mis toetavad kampaaniate meeldejäämist on justkui samad - maht, kujundus ja sõnumi relevantsus - samas on pilt, kuidas need ellu viiakse, väga mitmenäoline. Kampaania edukus on sõltuv nii intrigeerivast teemapüsitusest kui ka brändi atraktiivusest ja tähendusest.

 
Katri Horma Turundusjuht